TP-LINK TD-W8910G - czyli niedrogi sposób na WiFi z ADSL¶
TP-LINK TD-W8910G¶
Urządzenie mam już ponad rok (a może dwa?) i jestem zadowolony, skonfigurowałem i leży (czasami trzeba zrobić restart, ale to zdarza się rzadko).
Router pracuje pod kontrolą Linuxa wg. nmap a (kernel serii 2.6.x) - co jest już samo w sobie ciekawe. Powoduje, że przy odpowiednim kombinowaniu może by się dało tam zainstalować custom firmware - tak jak jest to w niektórych DLinkach.
Dane techniczne¶
Dostępne porty |
1x WAN (RJ-11) - neostrada ; 4x LAN (RJ-45) - switch |
Obsługiwane standardy |
ADSL 2+; IEEE 802.11 b/g (WiFi) |
Szyfrowanie transmisji bezprzewodowej |
WEP 64/128/152-bit, WPA/WPA-PSK, WPA2/WPA2-PSK |
Zarządzanie |
WWW, Telnet |
Dodatkowo |
NAT, Firewall, Filtrowanie IP/MAC, serwer DNS, możliwość skorzystania z freedns, wykręcana antena, QoS (ale nie korzystałem), Chpset: Atheros |
Opis ten nie jest pełny, ale ukazuje cechy na które ja zwracałem uwagę w momencie kupowania sprzętu. W tym sklepie można poczytać o samym modemie więcej.
Co należy zrobić po kupnie?¶
Ustawić parametry linii dla TP: VPI=0, VCI=35, enkapsulacja=PPPoA VcMUX
Polecam zaktualizować firmware, jest on do pobrania z tej strony.
Sam upgrade należy wykonywać przez połączenie kablowe! Na stronie są dwie wersje oprogramowania i rodzi się pytanie:
Jaki typ modemu posiadam?¶
Najprawdopodobniej wersję Annex A.
Czym to się różni Annex A od Annex B?¶
Sam annex opisuje zakres częstotliwości sygnału w jakim realizowane jest połączenie
- Annex A - ITU-T G.992.1 Annex A ADSL over POTS
Wersja standardu ADSL która jest przeznaczona dla zwykłych łączy telefonicznych (POTS). Czyli usługi Neostrada, Netia Net24 - modem działa w paśmie powyżej 25 kHz - by nie nachodzić na sygnał telefoniczny
- Annex B - ITU-T G.992.1 Annex B ADSL over ISDN
Wersja standardu ADSL przeznaczona dla sieci cyfrowej z integracją usług (ISDN). Czyli usługi Netia i Dialog. Do ISDN trzeba po prostu modem działający na paśmie wyższym niż 138 kHz żeby nie nachodził na sygnał telefoniczny.
Podsumowanie¶
Warto zainwestować w router bezprzewodowy TP-LINK TD-W8910G - okazjonalne zwisy nie są raczej przeszkodą (wystarczy wyciągnąć wtyczkę z prądu i wsadzić ją z powrotem i już jest ok).
Router ten raczej nie jest przeznaczony dla klientów instytucjonalnych, ale do domu doskonale się nadaje.
Z tego co testowałem pomiędzy piętrami też rozsyła sygnał, a ściany w mieszkaniu (w „wielkiej płycie” nie testowałem) nie są dla niego problemem (zasięg jak dla mnie jest wystarczający, stabilność również).
Producent co jakiś czas wypuszcza nowe wersje oprogramowania dla tego urządzenia często zwiększając tym samym jego możliwości.